Cold Work Tool Steel - International Buyer's Selection Guide
Mange oversjøiske importører, støpeformbutikker og underleverandører av varmebehandling møter utfordringer når de kjøper kinesisk produsert stål for kaldarbeidsverktøy. Stålkvaliteter definert under GB-standarder kan ikke byttes direkte med AISI-, DIN- eller JIS-ekvivalenter. Mindre forskjeller i kjemisk sammensetning og tilgjengelige varmebehandlingsvinduer kan føre til uventet muggfeil dersom materialsubstitusjon utføres uten testing.
Denne referansen dekker mye brukte konvensjonelle stål- og pulvermetallurgikvaliteter for kaldt arbeidsverktøy. Utover data om kjemisk sammensetning, hardhet og varmebehandling, har vi lagt til praktisk veiledning for anskaffelser for utenlandske kjøpere for å effektivisere materialvalgsprosessen.
1. Oversikt over kaldt arbeidsverktøy Stål
Kaldt verktøystål er utviklet for operasjoner som utføres ved omgivelsestemperatur, inkludert blanking, stansing, kaldekstrudering, kaldheading og pulverkomprimering. De kan deles inn i to hovedkategorier for praktisk innkjøp:
- Konvensjonelt støpt kaldarbeidsstål: O1, A2, D3, D2, 9CrWMn, Cr12MoV. Kostnadseffektiv for generell til middels volum produksjon.
- Pulvermetallurgi (PM) kaldarbeidsstål: DC53, Vanadis 4, ASP-serien. Høyere renhet, balansert seighet og slitestyrke, egnet for presisjonsformer med høy etterspørsel.
2. Kryssstandard kjemiske sammensetningsdata
Karaktersammenligningstabeller nedenfor viser typiske kjemiske områder for vanlige kryssstandardmaterialer. Husk alltid at nominelle ekvivalente karakterer ikke er fullstendig utskiftbare. Legeringsvariasjoner vil påvirke bearbeidbarheten og de endelige varmebehandlingsresultatene.
Vanlig oljeherdende verktøystål for generell bruk, mye brukt for små bøyedyser og enkle blankeverktøy.
| System | Utstedende organ | Typisk karakterformat | Dekning |
| AISI / ASTM | AISI / ASTM International | AISI D2, D3, A2, O1, W1, M2, M35 | Nord-Amerika |
| DIN / W.Nr. | DIN (Tyskland) | 1.2379, 1.2601, 1.2510, 1.3343 | Europa |
| EN ISO 4957 | CEN / ISO | X153CrMoV12, X100CrMoV5 | Europa / Global |
| JIS | JIS (Japan) | SKD11, SKS3, SKH-9, SKH-55 | Japan / Asia |
| GB | SAC (Kina) | Cr12MoV, 9CrWMn, W6Mo5Cr4V2 | Kina |
| BS | BSI (Storbritannia) | BD2, BO1, BM2 | Storbritannia / Commonwealth |
A2 / 1,2363 / SKD12
Luftherdende stål med lav forvrengning etter bråkjøling, foretrukket for presisjonsverktøy med stramme dimensjonstoleransekrav.
| AISI / ASTM | DIN W.Nr. | EN ISO 4957 | JIS | GB / Kina | Notater |
| O1 | 1.251 | 100MnCrW4 | SKS3 | 9CrWMn | Oljeherdende, lav forvrengning |
| A2 | 1.2363 | X100CrMoV5 | SKD12 | Cr5Mo1V | Luftherdende, middels slitasje |
| D2 | 1.2379 | X153CrMoV12 | (SKD11) | Cr12Mo1V1 | Høy-C høy-Cr, høy slitasje |
| D3 | 1.208 | X210Cr12 | SKD1 | Cr12 | Høy-C høy-Cr, maks slitasje |
| D6 | 1.2436 | X210CrW12 | – | Cr12W | Wolfram-bærende variant |
| H11 | 1.2343 | X37CrMoV5-1 | SKD6 | 4Cr5MoSiV | Varmt arbeid (utenfor omfang) |
| H13 | 1.2344 | X40CrMoV5-1 | SKD61 | 4Cr5MoSiV1 | Varmt arbeid (utenfor omfang) |
| M2 | 1.3343 | HS6-5-2 | SKH-9 | W6Mo5Cr4V2 | Høyhastighets stål |
| M35 | 1.3243 | HS6-5-2-5 | SKH-55 | W6Mo5Cr4V2Co5 | Medbærende HSS |
| W1 | 1.1525 | C80W1 | SK1 / SK2 | T8 / T10 | Vannherdende karbon |
| – | 1.2601 | X165CrMoV12 | SKD11 | Cr12MoV | Ca. tilsvarende |
D3 / 1,2080 / SKD1
Høykarbon høy-krom stål fokusert på slitestyrke, brukt for former som opererer under alvorlige slitende forhold.
| Element | AISI D2 (ASTM A681) | DIN 1,2379 | JIS SKD11 | GB Cr12Mo1V1 |
| C | 1.40 – 1.60 | 1.45 – 1.60 | 1.40 – 1.60 | 1.40 – 1.60 |
| Si | 0.10 – 0.60 | 0.20 – 0.60 | Mindre enn eller lik 0,40 | Mindre enn eller lik 0,60 |
| Mn | 0.20 – 0.60 | 0.20 – 0.60 | Mindre enn eller lik 0,60 | Mindre enn eller lik 0,60 |
| Cr | 11.00 – 13.00 | 11.00 – 13.00 | 11.00 – 13.00 | 11.00 – 12.50 |
| Mo | 0.70 – 1.20 | 0.70 – 1.00 | 0.80 – 1.20 | 0.70 – 1.10 |
| V | 0.50 – 1.10 | 0.70 – 1.00 | 0.20 – 0.50 | 0.50 – 0.90 |
| P | Mindre enn eller lik 0,030 | Mindre enn eller lik 0,030 | Mindre enn eller lik 0,030 | Mindre enn eller lik 0,030 |
| S | Mindre enn eller lik 0,030 | Mindre enn eller lik 0,030 | Mindre enn eller lik 0,030 | Mindre enn eller lik 0,030 |
D2 / 1,2379 / SKD11 & Cr12MoV
Ofte etterspurt av utenlandske kjøpere. Cr12MoV (kinesisk GB-kvalitet) deler lignende krominnhold med D2, men leverer forskjellig ytelse etter temperering. Direkte erstatning uten forsøk anbefales ikke.
| AISI / ASTM | DIN W.Nr. | EN ISO 4957 | JIS | GB / Kina | Notater |
| O1 | 1.251 | 100MnCrW4 | SKS3 | 9CrWMn | Oljeherdende, lav forvrengning |
| A2 | 1.2363 | X100CrMoV5 | SKD12 | Cr5Mo1V | Luftherdende, middels slitasje |
| D2 | 1.2379 | X153CrMoV12 | (SKD11) | Cr12Mo1V1 | Høy-C høy-Cr, høy slitasje |
| D3 | 1.208 | X210Cr12 | SKD1 | Cr12 | Høy-C høy-Cr, maks slitasje |
| D6 | 1.2436 | X210CrW12 | – | Cr12W | Wolfram-bærende variant |
| H11 | 1.2343 | X37CrMoV5-1 | SKD6 | 4Cr5MoSiV | Varmt arbeid (utenfor omfang) |
| H13 | 1.2344 | X40CrMoV5-1 | SKD61 | 4Cr5MoSiV1 | Varmt arbeid (utenfor omfang) |
| M2 | 1.3343 | HS6-5-2 | SKH-9 | W6Mo5Cr4V2 | Høyhastighets stål |
| M35 | 1.3243 | HS6-5-2-5 | SKH-55 | W6Mo5Cr4V2Co5 | Medbærende HSS |
| W1 | 1.1525 | C80W1 | SK1 / SK2 | T8 / T10 | Vannherdende karbon |
| – | 1.2601 | X165CrMoV12 | SKD11 | Cr12MoV | Ca. tilsvarende |
DC53 (Daido PM-grade kaldarbeidsstål)
Anerkjent som et forbedret alternativ til SKD11, med spesielt høyere seighet. Den er mye brukt for progressive dyser og arbeidsstykker som krever Wire-EDM-behandling.
| Element | AISI D2 (ASTM A681) | DIN 1,2379 | JIS SKD11 | GB Cr12Mo1V1 |
| C | 1.40 – 1.60 | 1.45 – 1.60 | 1.40 – 1.60 | 1.40 – 1.60 |
| Si | 0.10 – 0.60 | 0.20 – 0.60 | Mindre enn eller lik 0,40 | Mindre enn eller lik 0,60 |
| Mn | 0.20 – 0.60 | 0.20 – 0.60 | Mindre enn eller lik 0,60 | Mindre enn eller lik 0,60 |
| Cr | 11.00 – 13.00 | 11.00 – 13.00 | 11.00 – 13.00 | 11.00 – 12.50 |
| Mo | 0.70 – 1.20 | 0.70 – 1.00 | 0.80 – 1.20 | 0.70 – 1.10 |
| V | 0.50 – 1.10 | 0.70 – 1.00 | 0.20 – 0.50 | 0.50 – 0.90 |
| P | Mindre enn eller lik 0,030 | Mindre enn eller lik 0,030 | Mindre enn eller lik 0,030 | Mindre enn eller lik 0,030 |
| S | Mindre enn eller lik 0,030 | Mindre enn eller lik 0,030 | Mindre enn eller lik 0,030 | Mindre enn eller lik 0,030 |
Vanadis & ASP Powder Metallurgy Steel Series
Førsteklasses PM-kvaliteter for kontinuerlig høyhastighetsproduksjon, egnet for formingsarbeid i rustfritt stål og titan.
| Behandle | Parameter | Mål |
| Gløding (myk) | 840 – 870 grader, sakte nedkjøling | Mindre enn eller lik 255 HBW |
| Austenitiserende | 1010 – 1050 grader | – |
| Slokking | Luft eller olje (vakuum foretrekkes) | – |
| Tempering (lav temperatur) | 180 – 200 grader × 2 timer | 60 – 62 HRC |
| Tempering (høy temperatur) | 510 – 540 grader × 2 timer × 2 sykluser | 58 – 60 HRC |
| Stressavlastende | 600 – 650 grader etter grovbearbeiding | – |
3. Varmebehandling og hardhetsreferanse
Alle annealing, quenching og tempering parametere vist nedenfor fungerer som typiske referanseverdier. Virkelig oppnåelig hardhet avhenger av ovnsutstyr, arbeidsstykketykkelse og kjøleforhold. Endelige tekniske indikatorer bør følge fabrikktestsertifikatet gitt av stålprodusenten.
| Behandle | Parameter | Mål |
| Gløding (myk) | 840 – 870 grader, sakte nedkjøling | Mindre enn eller lik 255 HBW |
| Austenitiserende | 1010 – 1050 grader | – |
| Slokking | Luft eller olje (vakuum foretrekkes) | – |
| Tempering (lav temperatur) | 180 – 200 grader × 2 timer | 60 – 62 HRC |
| Tempering (høy temperatur) | 510 – 540 grader × 2 timer × 2 sykluser | 58 – 60 HRC |
| Stressavlastende | 600 – 650 grader etter grovbearbeiding | – |
4. Sammenligning av materialytelse
Materialvalg krever balanse mellom seighet, slitestyrke, bearbeidbarhet og dimensjonsstabilitet. Høyslitasjebestandige kvaliteter kommer vanligvis med redusert seighet, noe som øker risikoen for sprekker for skarpe hjørner og tynne formseksjoner.
| Eiendom | Vurdering (1–5) | Kommentar |
| Slitasjemotstand | ★★★★★ | Best i klassen for kaldt arbeid |
| Seighet | ★★★☆☆ | Lavere enn SKD11/DC53 |
| Herdbarhet | ★★★★★ | Luftherder gjennom Ø100 mm |
| Bearbeidbarhet (glødet) | ★★★☆☆ | Karbider reduserer verktøyets levetid |
| Dimensjonsstabilitet | ★★★★☆ | Vakuum HT anbefales |
| Sveisbarhet | ★★☆☆☆ | Ikke anbefalt |
5. Karakterutvalg basert på søknad
- Generell blanking, bøying, lavvolumsverktøy: O1, 9CrWMn
- Presisjonsformer som krever minimal varmebehandlingsforvrengning: A2
- Langtidsstempling med sterk abrasiv slitasje: D2, Cr12MoV
- Progressive dyser, Wire-EDM maskinering, krav til høy seighet: DC53
- Tunglast kaldekstrudering, masseproduksjon av høyfaste komponenter: Vanadis 4, ASP serie PM stål
6. Nøkkelnotater for internasjonale anskaffelser
Denne delen dekker praktiske risikoer de fleste utenlandske kjøpere møter når de importerer kaldarbeidsverktøystål fra Kina, sjelden nevnt i standard produsentdatablad.
6.1 Karakterekvivalensrisiko
Ingen direkte en-til-en-match eksisterer mellom GB stålkvaliteter og AISI / DIN-spesifikasjoner. Å velge materialer bare basert på lignende karakternavn resulterer ofte i for tidlig muggskader.
6.2 Nødvendig dokumentasjon
De fleste vestlige importører krever Mill Test Certificates i samsvar med EN 10204 3.1. Bekreft dokumenttilgjengelighet med leverandøren din før du legger inn formelle bestillinger.
6.3 Varmebehandlingsforskjeller
Produksjonsprosesser tatt i bruk av kinesiske stålfabrikker skiller seg fra europeiske premiummerker. Juster tempereringssyklusene tilsvarende hvis du bytter fra Uddeholm, Bohler eller ASSab-materiale til tilsvarende kinesisk stål.
6.4 Eksportoverholdelse
Bekreft HS-kodeklassifisering, opprinnelsessertifikat og krav til inspeksjon før forsendelse før produksjon for å unngå forsinkelser ved destinasjonstoll.
7. Ofte stilte spørsmål
Nei. Selv om de to kvalitetene har sammenlignbart krominnhold, er karbon- og molybdennivåene forskjellige. Varmebehandlingsadferd og seighet kan ikke matche perfekt. Prøvetesting er nødvendig for enhver erstatning.
I de fleste progressive dysescenarier leverer DC53 forbedret seighet og reduserer sprekkrisiko under Wire-EDM, noe som gjør den til et populært oppgraderingsalternativ sammenlignet med standard SKD11.
Prioriterte dokumenter inkluderer EN 10204 3.1 Mill Test Certificate, kommersiell faktura, pakkeliste og opprinnelsessertifikat. Ytterligere inspeksjonsrapporter kan ordnes på forespørsel.
Oljeherdende stål som O1 krever oljekjøling etter bråkjøling. Luftherdende kvaliteter som A2 avkjøles naturlig i luft, noe som gir lavere forvrengning, men høyere råvarekostnader.
Be om ytterligere teknisk støtte
Hvis du trenger detaljerte datablader, materialprøvestøtte eller formelt tilbud for kaldarbeidsverktøystål, ta gjerne kontakt med teamet vårt. Vi kan foreslå passende karakterer i henhold til dine arbeidsforhold og målbudsjett.

