Abstrakt
Materialingeniørhåndbok for NEV-produksjon – AHSS, varmstempling og gigacasting Die Steel Selection
Materialkravene til elektriske batterier, plug-in-hybrider og elbiler med utvidet rekkevidde skiller seg sterkt fra forbrenningskjøretøyer. Krav til lettvektsdesign, høyspent elektromagnetisk skjerming, batterikollisjonsbeskyttelse og gigacasting har presset stadig oppgraderinger til stål-, aluminium- og spesiallegeringsfamilier. Med utgangspunkt i GB, EN og JIS materialstandarder, pluss masseproduksjonsdata fra OEM-er inkludert Tesla, BYD, NIO og Volkswagen, presenterer denne veiledningen karaktervalgsregler som dekker fem kjernesegmenter: BIW-konstruksjonsstål, batterisystemmetaller, elektrisk trekkmotorstål, chassisstansing og smistål og NEV-spesifikt verktøystål. Alle karaktertabeller, mekaniske egenskapsdata og komponentmatchende diagrammer beholdes. Innholdet tjener innenlandske design- og innkjøpsingeniører samtidig som det passer Googles grenseoverskridende søk, og fungerer som daglig referanse for materialspesifikasjoner, tilbud på fabrikker og utviklingsarbeid for støpeformer.
Kjernematerialevalg Forskjeller mellom ICE og NEV + massesammenbrudd i kjøretøymateriale
Fire store differensiatorer
NEV-er har høyspentbatteripakker som opererer på 300–700V. Krav til styring av egenvekt, kollisjonssikkerhet, NVH-ytelse og EMI-skjerming skiller dem fra ICE-biler og definerer riktig valg av stålkvalitet:
Kraftarkitektur: ICE-kjøretøyer er avhengige av forbrenningsmotorer, mens NEV-er har 400–800 kg batteripakker. Krasjbeskyttelse under understellet blir en topp prioritet, og krever store volumer av 1500 MPa varmstemplet borstål.
Lettvektsmål: Reduksjon av kjøretøymasse øker rekkevidden direkte, så blandet bruk av høyfast stål, aluminium og magnesiumlegeringer fortsetter å vokse.
Støykontroll: Uten motorstøy for å maskere kroppsvibrasjoner, må konstruksjonsstål sammenkobles med energiabsorberende, vibrasjonsdempende design.
Elektromagnetisk skjerming: Metallhus for høyspentledninger, batterikapslinger og kraftelektronikk danner Faraday-bur for å kutte EMI. Standard materialvalglogikk på tvers av industrien: Lettvektskonstruksjon for å utvide rekkevidden → balansere materialkostnadene mellom stål, aluminium og kompositter → bruk ultrahøystyrkestål for batterikrasjsikkerhet → ta i bruk spesiallegeringer for varmestyringsløsninger → bruk metallkapslinger for EMI-skjerming.
Materialmassedistribusjon av BEV-er på massemarkedet
Data fra masseproduserte modeller som Tesla Model Y og BYD Seal gir pålitelige industristandarder for materialvektandel per kjøretøy:
| Materialkategori | Masse per kjøretøy | BIW vektprosent |
|---|---|---|
| AHSS & UHSS | 200–350 kg | 25%–35% |
| Konvensjonell HSS og mildt stål | 350–500 kg | 40%–50% |
| Aluminium (plate, ekstrudering, HPDC støping) | 100–250 kg | 15%–25% |
| Magnesium støpegods | 5-30 kg | 1%–3% |
| Karbonfiberforsterket polymer (CFRP) | 10-50 kg | 1%–5% |
| Plast og modifiserte komposittmaterialer | 80–150 kg | 10%–15% |
Bransjeobservasjon: Tesla Model Ys gigacast-aluminiumsenheter erstatter over 70 stemplede stålkomponenter og kutter den totale BIW-massen med omtrent 20 %.
Evolusjon av NEV BIW stålkvaliteter
I løpet av de siste 15 årene har strekkfastheten til karosseristål for elbiler økt jevnt og trutt, med nye karakterer som overstiger 2000 MPa:
| Generasjon | Tidsramme | Dominerende materialer | Strekkstyrkeområde |
|---|---|---|---|
| Førstegenerasjons tidlige elbiler | 2010–2015 | Blødt stål + 340–590 konvensjonell HSS | 270–590 MPa |
| Andregenerasjons masseproduksjonskjøretøy | 2016–2020 | Konvensjonelle HSS, AHSS, hettepaneler i aluminium | 270–980 MPa |
| Tredje generasjons nåværende mainstream-modeller | 2021–2024 | AHSS, UHSS, varmstemplet borstål, aluminium-magnesium hybriddeler | 270–1500 MPa |
| Fjerde generasjons nye plattformer (2025 og utover) | 2025+ | 2000 MPa ultrahøy varmstemplingsstål, multimaterialsammenstillinger | 270–2000 MPa |
Fullverdig utvalg for BIW-konstruksjonsstål (alle referansetabeller beholdes)
Kroppsstål er delt inn i fem familier etter strekkfasthet og metallurgisk mikrostruktur: bløtt stål, konvensjonelt HSS, AHSS, UHSS og varmstemplet borstål. Separate karakterer er spesifisert for ulike kroppskomponenter.
Mildt stål (DC-serien for komponenter med lav spenning)
| Karakter | Typisk kjemisk sammensetning | Strekkstyrke (MPa) | Søknad |
|---|---|---|---|
| DC01 | 0,04 % C, 0,20 % Mn | 270–410 | Innvendige karosseripaneler med lav belastning |
| DC04 | 0,04 % C, 0,18 % Mn | 270–350 | Standard dyptrekkende innerpaneler |
| DC06 | 0,02 % C, 0,15 % Mn | 270–350 | Ekstra dyptegning komplekse interiørdeler |
| SPCE (JIS Standard) | Matcher DC04-kjemi | 270–350 | Karosseriark for japanske OEM-plattformer |
Konvensjonelt HSLA høyfast stål
| Karakter | Strekkstyrke (MPa) | Søknad |
|---|---|---|
| HC340LA | 340–460 | Generelle kroppsforsterkninger |
| HC380LA | 380–480 | Chassis tverrbjelker, terskel indre plater |
| HC420LA | 420–520 | Innvendige søyleforsterkninger |
| HSLA340 / HSLA590 | 340–590 | Universelle strukturelle komponenter |
| SAPH440 (JIS Standard) | 440 | Chassis-stemplinger for koreanske og japanske kjøretøy |
AHSS: DP / TRIP / CP / QP metallurgifamilier
Primære karakterer for absorpsjon av kollisjonsenergi, inntrengningssikre dørbjelker og langsgående skinner, balanserende styrke og formbarhet.
Tofaset (DP) stål
| Karakter | Typisk vektprosentsammensetning | Strekkstyrke (MPa) | Komponentbruk |
|---|---|---|---|
| DP590 | 0,10 % C, 1,50 % Mn, 0,50 % Si, 0,05 % Nb | 590 | Gulvtverrbjelker, nedre langsgående skinner |
| DP780 | 0,13 % C, 1,80 % Mn, 0,30 % Si, 0,03 % Nb | 780 | Frontskinner, ytre B-stolpepaneler |
| DP980 | 0,15 % C, 2,00 % Mn, 0,50 % Si, 0,05 % Nb | 980 | Sidekollisjonsforsterkninger |
| DP1180 | 0,17 % C, 2,20 % Mn, 0,30 % Si, 0,04 % Ti | 1180 | Dørinnbruddsbjelker |
2 TRIP (Transformation-Induced Plasticity) Stål
| Karakter | Strekkstyrke (MPa) | Søknadsplassering |
|---|---|---|
| TRIP590 | 590 | Krasj energiabsorberende strukturer |
| TRIP780 | 780 | Knuseskinner foran |
| TRIP980 | 980 | B-stolper, vippeforsterkninger |
Complex Phase (CP) & Quench & Partition (QP) stål
| Karakter | Strekkstyrke (MPa) | Søknad |
|---|---|---|
| CP800 | 800 | Felger, støtfangerforsterkninger |
| CP1000 | 1000 | Midt B-stolpe, sidevipper |
| QP980 | 980 | Kritiske kollisjonssikkerhetsdeler |
| QP1180 | 1180 | Dør anti-inntrengningsbjelker |
UHSS: Martensittisk og varmstemplet borstål
Norsk: Obligatorisk for batteriomkretsskjerming og kjernesikkerhetsburkomponenter, bråkjølt strekkstyrke opp til 2500 MPa:
| Klasse Familie | Slukket strekkstyrke (MPa) | Matchende komponenter |
|---|---|---|
| MS1180 Martensittisk stål | 1180 | Sidekollisjonsbjelker |
| MS1300 Martensittisk stål | 1300 | Rocker forsterkninger |
| MS1500 Martensittisk stål | 1500 | Tunge anti-inntrengningskomponenter |
| 22MnB5 varmstemplet stål | 1500 | A/B/C-søyler, rockere, støtfangere, batteribeskyttere |
| 27MnCrB5 varmstemplet stål | 1700 | Førsteklasses sikkerhetsburdeler for kjøretøy |
| 30MnB5 varmstemplet stål | 1800 | Tesla Cybertruck eksoskjelettkomponenter |
| Tilpasset Tesla Giga-Steel | 2500+ | Ultralette bærende kroppskonstruksjoner |
Alle A/B/C-stolper, takskinner og vipper bruker 22MnB5 varmstemplet stål. Øvre frontskinner bruker TRIP980, mens nedre frontskinner bruker 22MnB5. Dørinnbruddsbjelker og støtfangerbjelker er laget av 1500MPa borstål. Panser og ytre dørpaneler bruker 6016 / 6022 aluminiumslegering. Nedre batteriskjold kombinerer ekstruderte aluminiumsprofiler med 22MnB5 beskyttende stålplater.
3 metallmaterialevalg for batterisystemer (stålhus, aluminium, internt ledende metaller)
Batteripakker representerer kjernesikkerhetskomponenten til NEV-er. Utvalgte materialer må tilfredsstille fire nøkkelkrav samtidig: lettvektsdesign, kollisjonsmotstand, termisk spredning og EMI-skjerming. Denne delen dekker pakkekapslinger, intern maskinvare og kjøleplater separat.
Sammenligningstabell for batterikabinettmateriale
| Innkapslingsmateriale | Lettvektsvurdering | Kostnadsnivå | Krasjbeskyttelse | Termisk ytelse | EMI-skjerming | OEM-adopsjon |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Ekstrudert aluminium + aluminiumsplate | ★★★★★ | Middels høy | God | Beste | Moderat | Tesla, BYD, NIO |
| Innkapsling av stemplet stål | ★★★ | Laveste | Glimrende | Gjennomsnittlig | Tidlige elbiler, VW ID-serien | |
| Gigacast aluminiumshus | ★★★★ | Høy | god | Glimrende | Moderat | Nye Tesla-modeller, Xiaomi SU7, NIO |
| SMC kompositt | ★★ | høy | Rettferdig | fattig | Svak | Nisjebiler med lavt volum |
| CFRP-kompositt | ★★★★★ | Veldig høy | Rettferdig | fattig | Svak | Ultra-luksus begrensede utgaver |
Stålkvaliteter for batteriskap
| Stålkvalitet | Materialfamilie | Installasjonssted |
|---|---|---|
| DC04 / DC06 | Dyptrekkende bløtt stål | Toppdeksel for batteri, interne støtter |
| HSLA340 / HSLA380 | Lavlegert HSS | Pakk bunnramme |
| DP590 / DP780 | AHSS | Sidekollisjonsforsterkningsribber |
| 22MnB5 varmstemplet stål | UHSS borstål | Krasjvern på batterisiden |
Vanlige aluminiumslegeringer for batterihus
| Aluminiumskvalitet | Formingsprosess | Bruksområde |
|---|---|---|
| 6005 / 6063 | Ekstrudering | Hovedpakke langsgående og tverrskinner |
| 6082 / 7003 | Høystyrke ekstrudering | Krasjsideprofiler |
| 5182 / 5754 | Stemplet ark | Bunn kjøleintegrerte skuffer |
| A380 / C611 | Høytrykkspressestøping | Tesla gigacast batteribrett |
| 6061-T6 | Stemplet ark | Pakk toppdekselet |
Interne metalldeler for batterimoduler
| Komponent | Standard materiale | Tilleggsnotat |
|---|---|---|
| Cellestøtteramme | PA66+GF35 glassfylt plast | Isolert sprøytestøpt ramme |
| Cell spacer skum | PP / PE skum | Termisk buffer og støtdemping |
| Høyspent samleskinne | T2 / T3 kobber; 6061 aluminium alternativ | Kobber gir overlegen ledningsevne, aluminium kutter masse og kostnad |
| Modul kompresjonsendeplate | 6061 / 6082 aluminiumsplate | Ensartet stablingskompresjon |
| Flytende kjøleplate | Loddet 3003 aluminium | Standard flytende kjølesubstrat |
Cellekjerne metalliske substrater
Selv om det ikke er konstruksjonsstål, utgjør strømkollektor- og foringsmetaller kritiske batterikomponenter: Katodestrømsamler: 15–20μm aluminiumsfolie; Anodestrømsamler: 8–15μm kobberfolie 4680 sylindriske celler: Aluminiumshus med stålbasestøtte; BYD blad prismatiske celler: Aluminiumshus; Poseceller: Aluminiumlaminert komposittfilm
Stål og legeringer for E-Drive-systemer (motor, inverter, reduksjon)
Støpte aluminiumslegeringer for trekkmotorhus
| Legeringsgrad | Formingsprosess | Passform til kjøretøysegment |
|---|---|---|
| A380 / A383 | Høytrykkspressestøping | Massemarked ICE & BEV personbiler |
| A356 | Pressestøping / Halvsolid støping | Kjøretøy med førsteklasses ytelse |
| 6061-T6 | Smiing + ferdigbearbeiding | Superbiler, elbiler med høy ytelse |
| AZ91D | Pressestøping | Lette konseptbiler |
Standard A380 kjemisk sammensetning: Balanse Al, 7,5–9,5 % Si, 3,0–4,0 % Cu, 0,05–0,50 % Mg, 0,7–1,1 % Fe, 0,20–0,50 % Mn, 0,5–1,5 % Zn
Ikke-orientert elektrisk stål for motorkjerner (rekkeviddebestemmende materiale)
| Elektrisk stålkvalitet | Arktykkelse | Kjernetap (W/kg @1,5T, 50Hz) | Motorapplikasjonssegment |
|---|---|---|---|
| 50W470 | 0.50mm | Mindre enn eller lik 4,7 | Lavprismotorer på inngangsnivå |
| 35W440 | 0.35mm | Mindre enn eller lik 4,4 | Standard vanlige trekkmotorer |
| 30W360 | 0.30mm | Mindre enn eller lik 3,6 | Elbiler med lang rekkevidde mellom mellom og høy rekkevidde |
| 25W300 | 0.25mm | Mindre enn eller lik 3,0 | 800V høyytelsesplattformer |
| 20W250 | 0.20mm | Mindre enn eller lik 2,5 | Flaggskip høyeffektive motorer |
| 50JN800 / 35JN300 | Ikke-orientert laminering | Mindre enn eller lik 8,0 / Mindre enn eller lik 3,0 | Dedikerte rotorlamineringer |
Grunnsammensetning av ikke-orientert elektrostål: 2,0–3,5 % Si, 0,2–0,8 % Al, Mindre enn eller lik 0,005 % C, 0,10–0,30 % Mn, Mindre enn eller lik 0,003 % S, balanse Fe.
Bråkjølt og herdet / karburisert stål for motoraksler
| Stålkvalitet | Varmebehandlingsrute | Gjeldende dreiemomentbånd |
|---|---|---|
| 20CrMnTi / SCM415 | Karburering og bråkjøling | Motorer med lavt til middels dreiemoment |
| 42CrMo / SCM440 | Slukking og temperament | Trekkmotorer med høyt dreiemoment |
| 40Cr / SCr440 | Slukking og temperament | Standard personbilmotorer |
| 316L rustfritt | Løsningsbehandling | Korrosjonsbestandige spesialmotorer |
Standard 42CrMo-sammensetning: 0,38–0,45 % C, 0,17–0,37 % Si, 0,50–0,80 % Mn, 0,90–1,20 % Cr, 0,15–0,25 % Mo, balanse Fe.
Inverter & DC-DC omformerhus
A380 støpt aluminium fungerer som standard husmateriale. Høyeffektsenheter bruker ribbet 6063 ekstrudert aluminium for forbedret varmeavledning. Magnesiumstøpegods er brukt for lette design.
Chassis stål og smidde legeringer (underramme, fjæring, brems, styring)
Alternativer for underrammemateriale
| Materialkombinasjon | Formingsmetode | OEM feltapplikasjoner |
|---|---|---|
| HSLA / DP780 / 22MnB5 stål | Stemplet og sveiset | BYD, XPeng, Li Automassemarkedsmodeller |
| 6061 + 6082 ekstrudering + cast-tilkoblingsnoder | Ekstrusjonsmontering | Eksklusive Tesla- og NIO-kjøretøyer |
| Blandet stål-aluminium konstruksjon | Stempling + aluminiumssmiing | Mid-tier kostnadseffektive plattformer |
Materialliste for opphengskomponenter
| Chassiskomponent | Primært materiale | Lavprisalternativ |
|---|---|---|
| Kontrollarm | 6061-T6 smidd aluminium | Stemplet DP780 stål, GGG60 seigjern |
| Styreknoke | 6061-T6 smidd aluminium | 40Cr / 42CrMo smidd stål, GGG70 støpejern |
| Fjærende spiralfjær | 55CrMn fjærstål | 60Si2Mn |
| Anti-roll stabilisatorstang | 55CrMn fjærstål | Varmbøyd 60Si2Mn |
| Støtdemper stempelstang | Karburert 20CrMnTi | Lavkarbonherdet stål |
Bremse, ratt og hjulmaterialer
Bremseskiver bruker hovedsakelig HT250 grått støpejern. Aluminium matrise kompositt og karbon-keramiske skiver er montert på høyytelses kjøretøy. Bremsecalipere er standard A380 støpt aluminium. Styresystem: Rattstammerør bruker 20CrMnTi; rack barer vedta 40Cr; tannhjulene er karburerte 20CrMnTi. Hjul: Massekjøretøyer bruker A356-T6 støpt aluminium. Premium-modeller kjører 6061-T6 smidd aluminium. Innstegsbiler bruker stemplede stålhjul; flaggskipet superbiler bruker magnesium- eller karbonfiberhjul.
NEV-spesifikt verktøystål (gigacasting, varmstempling, stempling, sprøytestøper)
NEV-produksjonslinjer introduserer 9000-tonns gigacasting-presser og ser en kraftig høyere etterspørsel etter 22MnB5 hot-samping dies. Valg av verktøystål skiller seg betydelig fra ICE kjøretøyprogrammer; full hardhet og påføringstabeller beholdes nedenfor.
Gigacasting Die Steel Grader
| Die komponent | Anbefalt karakter | Arbeidshardhet (HRC) | Årsak til valg |
|---|---|---|---|
| Hoveddyseblokk | QRO90 Supreme / DH2F | 44–48 | Utmerket termisk utmattingsbestandighet for 80–120 tonn store dyser |
| Kostnadseffektivt masseproduksjonsalternativ | ESR H13 / 1,2344 | 44–48 | Balansert råvarekostnad og levetid |
| Hulromsinnsatser | ESR-raffinert H13 | 46–50 | Høy renhet for å eliminere støpeoverflater |
| Sprøytebuss og utkasterstifter | H13 / SKD61 | 48–54 | Motstå erosjon av smeltet aluminium |
| Die base støtteblokk | S50C / S55C karbonstål | 28–32 | Rimelig strukturell støtte |
Verktøystål for 22MnB5 varmstempling
| Die komponent | Stålkvalitet | Hardhetsområde (HRC) | Merknad om arbeidsforhold |
|---|---|---|---|
| Varmstemplingsformkropp | ESR H13 (1,2344) | 46–50 | Kontinuerlig termisk sykling ved 800–950 grader |
| Oppgradering av utvidet levetid | QRO90 | 46–50 | Redusert frekvens av varmesprekkpolering |
| Post-hot-stempling trim dies | DC53 / D2 kaldarbeidsstål | 58–62 | Kuttet bråkjølte 1500MPa borstålemner |
Stemplingsverktøystål for aluminium og UHSS-emner
| Stempling av blankt materiale | Sett inn stålkvalitet | Matchende belegg |
|---|---|---|
| 6016 / 5754 ytre paneler i aluminium | DC53 | CrN / DLC anti-galling belegg |
| DP / QP 1180 UHSS | V4 / ASP2060 PM stål | TiAlN høytemperatur slitasjebelegg |
| Klasse A aluminium hette trekke die | GGG70L duktilt jernunderlag + DC53 innsatser | DLC speilfinishbelegg |
Injeksjonsstøpestål for batteriplastkomponenter
Store batterihusformkropper bruker forhåndsherdet 1,2738HH (38–40HRC), som aksepterer kjemisk korning uten sekundær varmebehandling. Speiloptiske og flammehemmende korrosive plastinnsatser bruker ESR S136 rustfritt stål for å motstå sure nedbrytningsgasser som frigjøres under støping. H13-innsatser med nitreringsbehandling er montert i soner med høy slitasje for PA66+glassfibermaterialer for å redusere fiberriping. Små lysbilder og kjerner bruker DC53 / SKD11 for balansert slagfasthet og slitestyrke.
Cold Heading Steel for høyspenningsbatterifester
M2 / SKH-9 høyhastighetsstål er standard for masseproduksjonsdyser for høyspenningsbolter av klasse 10,9 / 12,9 EV. For linjer som produserer over én million festemidler årlig, reduserer ASP2060 PM høyhastighetsstål hendelser med stansebrudd.
Materialkostnadsreferanse 2024–2026 EXW Kina, USD/kg
Priser for strukturelle stålplater
| Stål materiale | Skjema | Prisbånd (USD/kg) |
|---|---|---|
| DC04 kaldvalset stål | Spole | 0.7–1.0 |
| HSLA340 / HSLA590 | Spole | 0.8–1.2 |
| DP780 tofase stål | Spole | 1.0–1.4 |
| DP980 UHSS | Spole | 1.2–1.6 |
| DP1180 martensittisk stål | Spole | 1.4–2.0 |
| 22MnB5 varmstemplet blank | Laserkuttet ark | 1.3–1.8 |
| 30MnB5 ultra varmstemplende stål | Ark | 1.8–2.5 |
| 5182 aluminiumsstemplingsark | Stemplingsark | 2.5–3.5 |
| 6016-T4 utvendig panelplate i aluminium | Stemplingsark | 3.0–4.5 |
| 6061-T6 ekstruderingsprofil i aluminium | Ekstrudert profil | 3.5–5.0 |
| A380 formstøpt blokk | Støpt barre | 3.0–4.0 |
| AZ91D magnesium barre | Pressestøping råstoff | 4.0–6.0 |
| 30W360 elektrisk stål | Spole | 3.0–4.5 |
| 20W250 ultratynt elektrisk stål | Spole | 6.0–10.0 |
BIW kostnad per kilo etter materialblanding
| Materialmonteringsskjema | Kostnad per kilo (USD) | Matchende kjøretøylinjer |
|---|---|---|
| Fullt bløtt stål + konvensjonell HSS | 0.9–1.3 | Entry lavkost elbiler |
| Blandet HSS + begrenset AHSS | 1.2–1.8 | BYD Dolphin, Li Auto L-serien |
| AHSS / UHSS + aluminiumslukkinger | 1.8–2.8 | Tesla Model Y, NIO ET5 / ET7 |
| Omfattende gigacast aluminiumskropp | 2.8–4.5 | Xiaomi SU7, Lucid premium elbiler |
| Multimateriale med CFRP | 5.0–15.0 | Begrenset produksjon flaggskip sportsbiler |
Industrimaterialtrender etter 2025
Gigacasting-teknologien ekspanderer raskt, med økende installasjon av 9000-tonns presser. Stemplet stålkomponent teller 30–50 % per kjøretøyfall, noe som øker etterspørselen etter varmtarbeidsverktøystål som QRO90 og ESR H13. 2000MPa-kvalitet varmstemplet borstål går inn i masseproduksjon, med Teslas tilpassede Giga-Steel utplassert for å kutte massen samtidig som den øker beskyttelsen mot kollisjoner på batterisiden. BIW-design av flere materialer blir standard, og stålfabrikker frigjør dedikerte forbruksvarer for ulik stål-aluminiumsveising. CTC og CTP batteri-chassis-integrasjon eliminerer konvensjonelle stemplede gulvpaneler, og erstatter dem med ekstrudert aluminium sammen med varmestemplet beskyttende stål. Etterspørselen etter ultratynne 0,20 mm og 0,25 mm elektriske ståltap med lavt kjernetap øker for 800V høyspentplattformer, og gir beskjedne rekkeviddeforbedringer per lading. OEM-er kjøper større volumer av EAF resirkulert HSS for biler for å redusere karbonfotavtrykk. Inntrengning av PM-verktøystål vokser i UHSS-stempling og høyvolums kaldkurslinjer.
Standard materialstrategier for store OEM-er
| OEM merke | Kjernemateriale veikart | Primære stål- og legeringskvaliteter |
|---|---|---|
| Tesla | Gigacast aluminium + ultra-høystyrke borstål | 30MnB5, 6005 / 6082 ekstrudering, 6016 ark |
| BYD | Ståldominerende, selektiv lettvekt i aluminium | DP980, 22MnB5, A380 formstøpt |
| NIO | Premium stål-aluminium hybrid | DP980, 22MnB5, 6005 ekstrudering |
| XPeng | Kostnadsfokusert HSS-arkitektur | HSLA590, DP780 primære karakterer |
| Li Auto (Range Extender) | Ståltung med mindre aluminiumsdeler | HSLA590, 22MnB5 varmstemplet |
| Xiaomi SU7 | Førsteklasses helt aluminium + lokalt høyfast stål | 22MnB5, 6016, 6082 ekstrudering |
| VW MEB-plattform | Balansert stål og aluminium | DP780, 22MnB5, 6005 ekstrudering |
| BMW i-serien | CFRP + aluminium intensiv | CFRP, 6005, A380 formstøpt |
Sammenligning av materialbehov: ICE vs BEV
| Kjøretøymontering | Konvensjonell ICE-kjøretøy | Batteri elektrisk kjøretøy | Industry Shift Trend |
|---|---|---|---|
| Motorblokk | Støpejern/aluminium | Eliminert (ingen forbrenningsmotor) | Støpejernbruk ned 80 % |
| Transmisjonshus | Støpejern/aluminium | Enkelthastighets reduksjonshus i aluminium | Støpejernbruk ned 70 % |
| Batteripakke | Ikke tilstede | Beskyttelsesskap i aluminium / stål (ny komponent) | Ny etterspørsel etter aluminium, kobber, spesialstål |
| Trekkmotor | Ikke utstyrt | Elektriske stållamineringer, aluminiumshus | Økende etterspørsel etter ultratynt elektrisk stål med lavt tap |
| Eksosanlegg | 409 rustfrie rør | Fullstendig eliminert | Null etterspørsel etter eksos rustfritt rør |
| Drivstofftank | Belagt stemplet stål | Eliminert | Redusert dyptrekkingsforbruk av bløtt stål |
| Hovedstruktur for BIW | Over 80 % stål | 50–70 % stål, økt aluminiumforhold | Økende HSS- og aluminiumsekstruderingsvolumer |
| Kabling av kjøretøy | 12V lavspent kobber | 12V + 400 / 800V høyspent kobber- og aluminiumsskinner | Høyere forbruk av kobber og ledende aluminium |
| Produksjonsverktøy | Stempling + standard HPDC-matriser | Ytterligere store gigacasting former | Høyere opptak av ESR-raffinert H13 varmarbeidsstål |
Ofte stilte utvalgsspørsmål
Spørsmål: Hvilke stålkvaliteter brukes til NEV-batterikollisjonsbeskyttelsesstrukturer?
A: 1500MPa 22MnB5 varmstemplet stål er det primære valget for side- og bunnbatterikollisjonsvern. Lette plattformer kombinerer dette med høystyrke 6082 aluminiumprofiler for å balansere massereduksjon og kollisjonssikkerhet. Rimelige kjøretøylinjer Bruk flerlags sveisede DP780-enheter.
Spørsmål: Er Powder Metallurgy Hot Work Stål obligatorisk for gigacasting-matriser?
A: Ingen obligatoriske spesifikasjoner eksisterer. ESR H13 leverer stabil utgang for lav-til-middels volum prototypekjøringer. Linjer som går over 100 000 kasteskudd årlig kan oppgradere til QRO90 Supreme for å forlenge vedlikeholdsintervallene. PM Hot Work Steel er for tiden bare utplassert som lokaliserte innsatser for ekstreme slitasjesoner.
Spørsmål: Hvilket elektrisk stål fungerer best for 800V høyspenningsmotorer?
A: 20W250 og 25W300 ultratynt ikke-orientert elektrisk stål foretrekkes, og gir lavere kjernetap ved høye frekvenser og milde rekkeviddeforsterkning på 5–10 km per ladning. 30W360 kan spesifiseres for mellom-/lavhastighetsmotorer under 12 000 RPM for å balansere materialkostnadene.
Spørsmål: Hvorfor spesifisere DLC-belagt DC53 for stempling av aluminiums ytre panel?
A: 6000-serien aluminiumslegeringer har en tendens til å galle kraftig under formingen. DC53 gir bedre seighet enn standard D2. Sammen med DLC-diamantlignende karbonbelegg er aluminiumsopphentingen sterkt redusert, opprettholder overflatefinish i klasse A og reduserer nedetid for moldpolering.

